Seimas imasi siūlymo pakeistu pelno mokesčiu paskatinti smulkųjį verslą 

2011.10.18, 13:18

Seimas linkęs keisti Pelno mokesčio įstatymą nuo 0,5 mln. Lt iki 1 mln. Lt padidinant pajamų ribą, kurios neviršijus galiotų 5% pelno mokesčio tarifas. Šią nuostatą siūloma taikyti apskaičiuojant 2012 m. ir vėlesnių metų pelno mokestį.

Finansų ministrės Ingridos Šimonytės antradienį Seime pristatytoms įstatymo pataisoms po pateikimo Seimas pritarė. Už tai balsavo 79, prieš – 2, susilaikė 9 Seimo nariai. Svarstyti šį klausimą Seimo posėdyje planuojama lapkričio 24 d.

Finansų ministerija (FM) tikisi, jog šis sprendimas paskatinti smulkaus verslo plėtrą, gyventojai aktyviau steigs savo įmones, be to, toks pakeitimas svarbus ir dėl to, kad yra susijęs su ketinimais sukurti naują juridinę formą – mažąją bendriją.

FM nurodo, kad pagal 2010 m. pelno mokesčių deklaracijų duomenis, iki 1 mln. Lt per metus apyvartą deklaravo iš viso 56.000 įmonių, kuriose dirba ne daugiau kaip 10 darbuotojų. Skaičiuojama, jog šia lengvata papildomai galėtų pasinaudoti apie 11.000 įmonių, kurių pajamos per praėjusius metus buvo tarp 0,5 mln. Lt iki 1 mln. Lt.

“Šios lengvatos apimties išplėtimas sudarys galimybę apie 75% visų vienetų mokėti tik 5% pelno mokesčio tarifą”, teigiama Seimo pranešime.

Pelno mokesčio įstatymo pataisomis taip pat siūloma, kad laisvųjų ekonominių zonų įmonėms, kuriose kapitalo investicijos pasiekė ne mažesnę kaip 1 mln. EUR sumą, nustatytos pelno mokesčio lengvatos būtų taikomos ir tuo atveju, kai ne mažiau kaip 75% atitinkamo mokestinio laikotarpio zonos įmonės pajamų sudarytų pajamos iš duomenų saugojimo ir apdorojimo veiklos. Tai, anot FM, sudarytų papildomas paskatas informacinių technologijų verslo investicijų pritraukimui į Lietuvą.

Teikiamose pataisose dar numatyta iš pelno mokesčiu neapmokestinamų pajamų sąrašo išbraukti oro uostų rinkliavas. Projekto autoriai teigia, kad tokiu būdu šioms pajamoms tenkantys leidžiami atskaitymai ir ribojamų dydžių leidžiami atskaitymai būtų atskaitomi iš pajamų, o oro uostų veiklą vykdančių vienetų apmokestinamasis pelnas būtų artimesnis jų veiklos rezultatui.